به شهر الكترونيك آستارا خوش آمديد.

کدخدای بی سواد

 منبع : سايت آستارا

 نويسنده : داريوش ملك زاده    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1388/02/05  

تیترها:

*نیسان های آب فروش دهه شصت را برگردانید

*هر آستارایی در ماه 40 هزار تومان پول آب می پردازد

*کشف جدید: آب گل آلود آستارا، بهترین آب کشور

1-                  بوق، بوق، بوق...

2-                  بدو بدو ماشین رد شد، دبه رو گذاشتم پشت در ، 10 تومان بیشتر ندی ها...

اولی: صدای بوق ماشین های حامل آب آق چای دردهه شصت بود که آب آق چای را با تانکر ها به کوچه ها و خیابان ها می بردند و با بصدا در آوردن صدای بوق ماشین ها، اهالی می فهمیدند که «سوماشینی» آمده و باید خود را به ماشین برسانند.

دومی هم: معمولن از زبان مادران خانه (آن هم با صدای بلند)بیرون می آمد تا بچه سریع بدود و آب را بخرد.(هی چه روزهایی بود البته هنوز آب های معدنی به شکل امروزی در داخل بطری های شیک فروخته نمی شد آستارا همان آستارای قدیم با دیوارهای کوتاه بود و مرز باز نشده بود... یادش بخیر)

اگر مهمانی مثلا از تهران برایت می آمد و این ماجراها می دید تو می توانستی آرام آرام رشد شاخ را بر فرق سرش ببینی و توضیحی برای این کار نداشتی، جز اینکه می گفتی آب آستارا قابل شرب نیست. الان تقریبا دو دهه از آن زمان ها می گذرد. عصر، عصر دیجیتال و فیبر نوری و اینترنت است و دیگر لازم نیست برای گرفتن شماره تهران 50 بار صفر را بگیری تا بلکه یک بار آزاد بزند. دیگر لازم نیست برای واریز پول فیش آب به بانک بروی بلکه از طریق اینترنت براحتی قابل واریز است. دیگر برای قرایت کنتور آب خانه به خانه نمی گردند بلکه به صورت رایانه ای میزان مصرف آب در اداره آب ثبت می شود. دیگر مجبور نیستی برای استحمام ساعت ها در حمام های خدابيا مرز «شهردار حامامی» و یا « حاجی یا همان زنجیر حامامی» در صف بنشینی تا نوبت تو برسد و نیم ساعت استحمام کنی(تازه اگر کمی زیاد در حمام می ماندی حمام چی سریع کلید برق را خاموش و روشن می کرد که آقای محترم وقت تمام است بیا بیرون . ) بلکه اکنون نه در هر خانه یک حمام که بلکه در هر اتاق هر خانه یک حمام آن هم بعضن از نوع وان دار استیشنی بکار گرفته شده است. یادم میاد یکی از همسایه هامون چاه آبی داشت و ما برای آوردن آب به حیاط آنها می رفتیم و سیار همسایه ها هم برای اینکه پول آب آق چای را ندهند به آب چاه همسایه پاتک می زدند. یا همین سه راه مسجد آبکنار(سه راه حافظ کنونی) که یک چاه آب داشت که آنقدر از آن استفاده کردند تا خراب شد و حدود 17-18 سال همانطور خراب باقی ماند تا اینکه در زمان مهندس عباسقلی زاده تعمیر و دوباره بکار گرفته شد(شایدایشان پیش بینی می کرد که روزی دوباره مردم آستارا به ایستفاده از آب این چاه روی بیاروزند-آدام نه بیلسون؟!) خلاصه چه روزگاری داشته این آب در آستارا و به جایی رسیده بود که مردم آستارا داشتن آب آشامیدنی سالم را یکی از آرزوهای خود می دانستند و همیشه در فکر آن بودند. تا اینکه آقایان به فکر افتادند تا بیایند و در سال های اخیر نسبت به حل این معضل کاری بکنند. یکی از آن اقدام، اصلاح بخشی از شبکه آبرسانی آستارا بود تا مردم دیگر معضل کمی فشار آب نداشته باشند(البته اکنون در آپارتمان ها همه پمپ گذاشته اند و مشغول مکیدن آب هستند همسایه بدبخت که در پایین آپارتمان واقع شده همیشه از کمی فشار آب گله مند است). و اعلام کردند که تصفیه خانه مجهزی را در این شهر کار گذاشته اند و قادر است آب های دریافتی را همچون اشک چشم زلال کند(گور اِلَه مَه میشدی؟!) و گفتند که مشکل کمبود آب هم نخواهید داشت چون در هر ثانیه حدود 240 لیتر آب وارد شبکه می شود و گفتند به زودی و با هزینه میلیاردی طرح انتقال آب از رودخانه آق چای اجرا شده در سال 1388 احداث مخزن آب 6000 متر مکعبی نیز به پایان خواهد رسید خلاصه هرکسی از راه رسید در خصوص رفع مشکل آب وعده و وعیدهایی داد و مردم این سامان هم همه باورشان شد که بعله انشاالله تعالی داریم یواش یواش آب شرب بهداشتی تصفیه شده مصرف می کنیم. و کار بجایی رسید که آقای مدیر -  که همواره لطف ایشان شامل حال اهالی این منطقه است - در مصاحبه های مختلف با رسانه ها اعلام کردند که آب شرب آستارا یکی از بهترین آب های آشامیدنی کشور است و ادعا کرد که این آب از هر نوع آب معدنی که در بازار فروخته می شود سالم تر و بهتر است .

خیلی خوب جناب مدیر، شما هم که چند سالی است در این شهر زندکی می کنید. از نان و آب این شهر می خورید و می نوشید. بینی و بین الله بگویید از وضعیت فعلی آب این شهر راضی هستید؟ چرا با آمدن چهار تا مسافر فشار آب بشدت کم می شود؟ چرا با بارش اندکی باران، آب این شهر به رنگ زیبای گِل مزین می شود؟ پس چه می کند این تصفیه خانه شما؟ چه بر سر این مخازن آمده است؟ چرا این بهترین آب ایران رنگش کدر است؟ آیا شما خودتان هم مثل سایر اهای این شهر آز آب معدنی در روزهای یاد شده استفاده نمی کنید؟ با یک حساب سر انگشتی ببینید مردم این شهر چقدر در ماه پول آب می دهند؟ الان چندین ماه است که اهالی این شهر مدام از آب های معدنی -که در بهداشتی بودن بعضی از آنها نیز باید شک کرد -استفاده می کنند. هر آستارایی بطور متوسط در ماه بین 3 تا 4 هزار تومان پول آب لوله کشی  می دهد.(به طور متوسط در فصول مختلف سال) هستند کسانی که ندارند حتی این مقدار پول را هم بپردازند و بعضن آبشان بعلت بدهی قطع می شود و مجبور می شوند مثل گذشته ها بروند و از چاه این و آن آب بیاوند و هر 15 رروز یکبار به حمام بیرون بروند. در حال حاضر بسیاری از آستارایی ها هر روز حدود 4 بطری آب معدنی یک و نیم لیتری مصرف می کنند. بهای هر بطری 300 تومان است. اگر این  مبلغ را در 4 ضرب کنیم و حاصل ضرب را در 30 ضرب کنیم به عدد 36000 تومان( در ماه)  می رسیم  که اگر این عدد را با 4 هزار تومان پول آب لوله کشی جمع کنیم به عدد 40 هزار تومان می رسیم.( حال از روزهایی که مهمان دارند و یا یک مراسم خاصی دارند و باید ده ها بطری آب بگیرند، فاکتور می گیریم) حال اگر این عدد را در 12 (ماه) ضرب کنیم به مبلغ  حدود 500 هزا تومان(در سال) می رسیم. آخه مدیر جان آن خانواده ای که حتی قدرت خرید نان 50 تومانی ندارد و در حسرت نان 250 تومانی است(البته چندان هم با تعریف تر از نان 50 تومانی نیست) و برای امرار معاش ماهانه 50 هزار تومان از فلان نهاد حمایتی می گیرد چگونه باید ماهانه 40 هزار تومان پول بدهد؟ خوب، مسلمن نخواهد توانست و مجبور به آشامیدن آب گل آلود (بهترین آب کشور) نموده و نتیجه اش فردا سنگ کلیه و مثانه و اسهال و وبا و غیره خواهد بود.

آیا در شان آستارا (شهر پیشانی نظام و ویترین کشور- طبق شعار اکثر مسولان-) هست که اینچین با مشکل آب مواجه باشد؟  پیشنهاد می کینم اگر قرار است سال ها مردم با این مشکل مواجه شوند بازهم اجازه دهید نیسان های دهه شصت به راه بیافتند و بروند برای اهالی این شهر آب بیاوررند تا شاید بعضی ها عرق شرم در جبینشان نمایان شود و شاید ...

بوق، بوق، بوق ... بدو بدو ماشن آب اومد...

نام كاربري :
رمز عبور :

» عضویت «

بازديدکنندگان اين صفحه:: 1114 | بازديدکنندگان امروز: 221 | کل بازديدکنندگان: 4858521 | زمان بارگزاري صفحه: 0/2031 ثانيه
تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت هزاره فناوری تابان و مؤسسه شهر باران آستارا می باشد