به شهر الكترونيك آستارا خوش آمديد.

جامعه شناسي جرايم كامپيوتري

 منبع : سايت آستارا

 نويسنده : هرمز محمد پور ليما    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1388/02/01   ( آخرين ويرايش : 1388/09/19 )

با شكل گيري و گسترش تكنولوژي‌هاي ارتباطي و افزايش كاربري از وسايلي چون كامپيوتر و اينترنت نوع جديدي از زندگي مجازي در عرصه‌ي جامعه‌ بوجود آمده است . زندگي مجازي هم مانند زندگي واقعي ، مجموعه‌اي از رفتارهاي انساني را در خود دارد ، از اين رو رفتارهاي نابهنجار و خلافكارانه بخشي از اين جهان مجازي است كه به آن جرايم كامپيوتري مي‌گويند .

سابقه جرايم كامپيوتري به چندين دهه‌ي قبل باز مي‌گردد ، زماني كه تكنولوژي كامپيوتر هنوز پيشرفت چنداني نكرده بود و شبكه‌هاي بزرگ ارتباطي هم چون اينترنت بوجود نيامده بودند . يك برنامه نويس كامپيوتري با نوشتن يك ويروس كامپيوتري دستگاههاي يكي از شبكه‌ها را از كار انداخت و به اين ترتيب نخستين حمله‌اي اينترنتي را شكل داد . از آن زمان تا كنون حلات اينترنتي با انگيزه‌هاي مختلفي انجام مي‌گيرند . بخشي از آنها همچنان تفريحي و بدون دليل خاصي واقع مي‌شوند . انگيزه‌هايي مثل سياست ، رقابت اقتصادي يا برتري طلبي از آن جمله هستند .

امروزه ، جرايم كامپيوتري چنان از طرف دولت‌ها و سازمانهاي بزرگ جدي گرفته مي‌شوند كه ساليانه ميلياردها دلار صرف استقرار سيستم‌هاي امنيتي و حفظ اطلاعات مي‌كنند ، زيرا كه ماهيت جرايم اينترنتي به گونه‌اي هستند كه وسعت ميزان تخريب و هزينه‌ي ناشي از آن‌ها قابل مقايسه با جرايم معمولي نيستند .

اگر سرقت يك دسته اطلاعات به صورت فيزيكي ميزان هزينه‌ي مشخص را به سازمان و اداره‌ي مروبطه وارد مي‌سازد ، سرقت يك دسته اطلاعات ديجيتالي چندين برابر آن هزينه در بردارد. اين امر به دليل ويژگي تكنولوژي كامپيوتري در تمركز كردن و فشرده سازي اطلاعات است . بنابراين ، هر مقدار كه اين فشرده سازي و تمركزگرايي اطلاعات به نفع جامعه‌ي امروزي و تسهيل كننده‌اي روابط است ، به همان اندازه خطر پذيري يا ريسك آن نيز بالا است در بسياري از كشورهاي پيشرفته ، برنامه‌ريزي و تدوين استراتژي‌هاي مختلف بگونه‌اي انجام مي‌گيرد كه توجه به امنيت اينترنتي و كامپيوتري در رأس آن قرار دارد و به همين دليل ساليانه از سوي دولت‌هاي اين كشورها ميلياردها دلار اعتبار براي افزايش ضريب امنيت ارتباطي هزينه مي‌شود . ليكن به رغم چنين پيشگيري‌ها ، روزي نيست كه جز از يك نفوذ اينترنتي يا يك سوراخ امنيتي و يا كشف يك ويروس كامپيوتري منتشر شود . بخشي از اين حملات شبكه‌اي سازمان يافته و بخش ديگر با انگيزه‌هاي شخصي انجام مي‌گيرد و معمولا از كار انداختني سرورهاي مركزي اينترنت از جمله آنهاست . اشخاص با نوشتن يك ويروس و با استفاده از ضعف امنيتي در سيستم عامل ( ويندوز ) كه مورد استفاده بيشتر كاربران اينترنت و كامپيوتر در جهان است بسياري از دستگاهها را دچار اختلال مي‌كنند . هر چند دستگيري‌هاي متعددي در اين زمينه انجام مي‌گيرد ، اما تا كنون نويسنده‌هاي اصلي اين كرم‌هاي كامپيوتري دستگير نشده و هدف آنها نيز گاهي مواقع نامشخص مانده است .

اما مواردي هم وجود دارند كه از حملات كامپيوتري براي اهداف سياسي و فرهنگي استفاده مي‌كنند .مثلا نوشتن ويروس « چرنوبيل » كه صدمات زيادي را به دستگاه كامپيوتر كاربر در يك روز مشخص وارد مي‌سازد در حقيقت يادآورنده فاجعه نيروگاه اتمي چرنوبيل روسيه است . بنظر مي‌رسد اين اقدام كامپيوتري نشان دهنده‌ي اعتراض به آن واقعه باشد . انواع ديگري از جرايم كامپيوتري به جنگ هاي اينترنتي نيز كشيده شده‌اند كه هر روز از رسانه‌ها ارتباطي شنيده مي‌شود . بطوري كه هكرهاي كشوري چندين وب سايت كشور ديگري را از كار مي‌اندازند و سپس در اقدامي تلافي جويانه كشورهاي مختلف درگير جنگ اينترنتي مي‌شوند .

جرايم كامپيوتري البته صرفاً به نفوذ كامپيوتر ، هك ، تخريب و سرقت اطلاعات خلاصه نمي‌شود . امروزه با ( ديجيتالي شدن ) بسياري از امور و خصوصاً مبادلات مالي و استفاده از كارت‌هاي اعتباري جايگزين پول نقد ، « رمز گشايي » از اين كارت‌ها بسيار معمول شده است . هكر ها با استفاده از شيوه‌هاي خاص ، شماره‌هاي كارت اعتباري افراد را به سرقت مي‌برند و از طريق آن و توسط اينترنت ، به خريد براي خود مي‌پردازند . نفوذهاي تخريبي يا تروريستي نيز از جمله اشكال جرايم كامپيوتري هستند . در ايران جرايم كامپيوتري سابقه چنداني ندارد اما تا كنون مواردي از حملات اينترنتي و دستبردهاي رايانه‌اي گزارش شده است . كه بسياري از اين حملات جنبه رقابتي ميان فعالان اينترنتي دارد . بطوريكه موضوع جرايم كامپيوتري چند سالي است كه از سوي قوه قضائيه و شوراي عالي انفورماتيك بطور جدّي مورد توجه قرار گرفته است .

با توجه به اينكه گسترش تكنولوژي كامپيوتري در ايران با سرعتي بيش از حد معمول صورت گرفته و مسئولان قادر به تدوين و وضع قوانين مشخص در اين بارة نبوده اند ، هم اكنون براي بسياري از جرايم كامپيوتري در كشور مجازات مشخصي وجود ندارد ، از جمله در سال ويروس و يا تخريب يك سايت اينترنتي اساساً بعنوان يك جرم در قانون ديده نشده است بسياري از فعاليت هاي انجام شده براي تدوين قوانين در اين زمينه به كندي پيش مي روند ، در حالي كه روز به روز عرضه هاي مختلف اين تكنولوژي افزوده مي شوند از آنجائيكه قانوني براي برخورد با كپي كاران نرم افزارهاي قانوني وجود نداشته و از طرفي نرم افزارهاي خارجي نيز بطور مستقيم يا غير مستقيم به فروش مي رسند ، هيچ گونه برخورد ي با متخلفان انجام نگرفته ، امّا اخيراً به دنبال حكم قضايي ، بسياري از كپي كاران نرم افزار دستگير شده و مي شوند و به رغم چنين فعاليت هايي فقدان قانون مشخص براي مقابله با جرايمي از اين قبيل ، كسب و كار در اين رشته را با خطر پذيري بالايي روبه رو ساخته است . در حالي كه ماه ها و سالهاست قانون جرايم كامپيوتري در ميان پرونده ها در مراكز امنيتي و انتظامي و در دادگاهها انباشته شده است ، تنها قانوني كه تا اندازه اي مجازات هاي خاصي را  براي متخلفان در اين زمينه در نظر گرفته قانون « تجارت الكترونيك » است .

 

نام كاربري :
رمز عبور :

» عضویت «

بازديدکنندگان اين صفحه:: 1074 | بازديدکنندگان امروز: 176 | کل بازديدکنندگان: 4858476 | زمان بارگزاري صفحه: 0/1094 ثانيه
تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت هزاره فناوری تابان و مؤسسه شهر باران آستارا می باشد