به شهر الكترونيك آستارا خوش آمديد.

weather.ir is down

مبدا :

مقصد :

مسافت :

اینجا آستاراست
 

آستارا که از آن به بندر آستارا نیز یاد می شود در ۲۰۰ کیلومتری غرب رشت مرکز استان گیلان واقع شده است و مردمان آن به زبانهای ترکی و تالشی تکلم می کند.

آستارا شهری است آرمیده در گهواره ای بین دریا و کوه.با این اوصاف ساده ترین افراد هم می پذیرند که آستارا باید یک شهر بسیار زیبا از نظر جاذبه های طبیعی باشد.
این چیزی جدا از واقعیت نبوده و نیست.طبیعت زیبای آستارا با ویژگی های خاص اجتماعی آن همه ساله در تابستان گرم میهمانان بسیاری از استانهای همجوار این شهر است

آْستارا با توجه به همجوار بودنش با مناطق شمالي كشور كه از فرهنگ نسبتاً مترقي تري در قياس با استانهاي ترك نشين بهره برده است، در رعايت تركيب اجتماعي بيشتر به فرهنگ خطه شمال تكيه كرده است.مردماني خوش برخورد، ملايم و اجتماعي كه همه تلاش خود را به كار مي گيرند تا خود را به آن فرهنگ نزديك كنند. نظير آنچه كه جمهوري تركيه در رفتارهاي ديپلماتك داخلي و خارجيش تلاش خود براي پيوستن به اتحاديه اروپا بكار مي بندد تا ديگر نام آسيايي معرفش نباشد.تركيه اي كه روزگاري نه چندان دور از آن به عنوان كشوري آسيايي - اروپايي ياد مي شد و تلاشهاي ذره ذره اش براي پيوستن به اتحاديه اروپا به گوشمان مي رسيد...اما افسوس كه گوشهامان را بستيم و (....)
از آستارا مي گفتم...و از مردمانش.
آنان بسيار مي كوشند تا ديگر عنوان ” ترك“ رويشان نباشد.اين كوشش را در برخوردشان با ميهمانان که سعه صدري بسياری از خود به نمايش مي گذارند، می توان به سهولت دریافت.
به نظر مي رسد مردم آستارا به دليل برخوردهاي مكررشان با مردم سراسر كشور واقعيت را بر اين مبنا استوار كرده اند كه بايستي در رفتارها نرمي و انعطاف بسياري از خود به نمايش بگذارند.
شهرستان آستارا بر حسب بهره مندی از وجود اقلیمهای متفاوت جغرافیایی، چشم اندازهای بی نظیر از زیبائیهای حیات بشری را در خود جای داده است. تنوع و فراوانی جاذبه های آن چنان است که جایی از آن را نمی توان یافت خالی از لطف و جذابیت برای مسافر باشد، از ماسه زارهای سواحل دریا و رودخانه های پرخروش تا اعماق جنگلها و دامنه های سر سبز ییلاقی با چشمه سارهای طبیعی و سرانجام از بناهای بزرگ و کوچک با معماری بومی و جدید تا یادمانهای تاریخی، فرهنگی و چادرهای ییلاق نشینان و جاذبه های روستایی گیلان و لباسهای محلی و بازارهای هفتگی و ساحلی، همه وهمه جزئی از مجموعه های جذاب برای گردشگران داخل و خارج کشور محسوب می شود.

 

تنوع جاذبه های گردشگری

در آستارا طبقه بندی آن را برای سهولت در شناخت این جاذبه ضروری می نماید از این رو برای آشنایی بهتر و طبقه بندی مخاطب یا تقاضای نوع گردشگران می توان به موارد ذیل اشاره داشت که هر یک از آنها در شهرستان جایگاه خاص خود را دارد:

1- جاذبه های طبیعی(اکوتوریسم): شامل دریا و سواحل آن، رودها، آبهای معدنی، جنگلها، نواحی ییلاقی، کوهستانها، غارها و آبشارها.من جمله:

آب گرم معدنی کوته کومه بعنوان تنها چشمه آب گرم معدنی در استان گیلان
آبشار زیبای "بارزه او" از جاذبه های منحصر بفرد شهرستان در دل طبیعت دل انگیز روستای کوته کومه
نزدیکی کوه و دریا، آبگیر های کوچک دامنه های پر درخت و جاده های پر پیچ و خم در شعاع 30 کیلومتری آستارا و تغییرات عمده با فصول مختلف خود تنوع و جذابیتی مخصوص به آن می بخشد.

 

2- جاذبه های یاد ماندنی و تاریخی شامل آثار برجای مانده از دوره های ماقبل تاریخ و دوره های قبل و بعد از اسلام مانند گورستانهای تاریخی، آرامگاهها، قلعه ها، بناهای تاریخی و مساجد، پلهای تاریخی و ...از جمله:

دبیرستان حکیم نظامی 1257 زمان محمد شاه قاجار
مسجد جامع 1289 در در عصر صفویه
مسجد میرزا 1317 عهد فتحعلی شاه
دبستان داریوش 1319 عصر مظفردین شاه
در بالای کوهی که مشرف بر لمیرمحله است آثار قلعه ای با خندقهای پیرامون آن وجود دارد

 

در دامنه ارتفاعات مشرف به دهکده کنجی کشی نیز گورستانی است که در آن یازده سنگ تراشیده بچشم می خورد
در قبرستان قدیمی سرپنچ دگرمانکشی نیز تعداد 9 سنگ تراشیده پله مانند وجود دارد که دارای نقوش تزئینی هستند
در دوستاق خانه در سه کیلومتری آب گرم علی داشی بر بالای کوهی که مشرف به رودخانه است اتاقی در سنگ کنده اند که به نظر می رسد یک آرامگاه باشد
قلعه ای نزدیک لمیر محله آستارا و تربت یحیی
قلعۀ « شیندان یا سندان »در ونه بین
قبرستان قدیمی « ونه بین »
قبرستان قدیمی « آقا محمد »
قبرستان قدیمی دهکده « گنج کشی » از آبادیهای نزدیک حیران
قبرستان قدیمی « دگیرمانکشی » در راه آستارا به اردبیل
3- جاذبه های زیارتی شامل اماکن و بقاع متبرکه که برخی از آنها از اهمیت ملی و برخی دیگر منطقه ای و برخی محلی برخوردارند.
بقعه شیخ تاج الدین محمود خیوی در سمت راست رودخانه آستارا بر کوهی مسلط بر شالیزارها در میان درختان
بقعه نوساز سید ابراهیم و سید قاسم
بقعه بابا حسن لوندری – در صفویه
بقعه باباعلی – در عصر صفویه
بقعه رشید محمد دوست در عصر صفویه
بقعه بابا محمد مروی
بقعه پیر قطب الدین در روستای باغچه سرا مربوط به قرن نهم هجری

 

4- جاذبه های فرهنگی و سنتی مانند ورزشهای محلی، آداب و سنن روستای، عشایر و مراسم خاص نوروز یا سیزده بدر یا اعیاد و ایام سوگواری.

 
آداب و رسوم:

بر خلاف دیگر شهر های استان گیلان که دارای فرهنگ و آداب مشترک و مشابه می باشند آستارا دارای مراسم منحصر به فرد خود است اکنون به دو نمونه بارز که همه ساله هزاران نفر را از شهرهای همجوار، استان اردبیل و حتی جمهوری آذربایجان به سوی خود می کشاند اشاره می کنیم:

1-بایرام بازاری (بازار عید):این بازارهمه ساله دراعیاد مذهبی چون عیدفطر،عید قربان و... در امامزاده ابراهیم و قاسم تشکیل می شود که مردم پس از زیارت به خرید وسایل مورد نیاز خود می پردازند.طول این بازار که در دو طرف جاده ی آ ستارا به لوندویل بر پا می گردد به بیش از یک کیلو متر می رسد.

2- مراسم معنوی تاسوعا و عاشورا: طبق یک سنت دیرینه بعداز ظهر تاسوعا مردم به شکل انفرادی و یا در غالب دسته های عزاداری اغلب با پای برهنه به روشن کردن شمع در همه مساجد شهر می پردازند و پس از نماز مغرب و عشاء به امامزاده ابراهیم و قاسم رفته و به عزاداری و راز و نیازمی پردازند و پس از اذان صبح به شهر برگشته و مراسم ظهر عاشورا را برگزار می کنند.

 

5- جاذبه های اقتصادی مانند بازارهای مرزی و یا بازارچه های محلی و هفتگی و فروش صنایع دستی و هنری.

صنایع دستی شهرستان آستارا عبارتنداز :
گلیم بافی ، فرش بافی ، گل دوزی ، خیاطی ، سفال پزی ، کوزه گری .
 
نام كاربري :
رمز عبور :

» عضویت «

اينجا محل تبليغات شماست

اطلاعات گردشگري آستارا

شما هم مي توانيد اسپانسر شويد

بازديدکنندگان اين صفحه:: 7575 | بازديدکنندگان امروز: 638 | کل بازديدکنندگان: 4998104 | زمان بارگزاري صفحه: 0/1251 ثانيه
تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت هزاره فناوری تابان و مؤسسه شهر باران آستارا می باشد