به شهر الكترونيك آستارا خوش آمديد.<< بازگشت به ليست انجمنها <<بازگشت به گروه مشاور مسائل حقوقی


 مطلب اصلي
 عنوان : سوال فوري
FAQ
تاريخ :
1387/08/03
FAQ
کاربر :
FAQ
متن :
من زميني را با يكي از دوستان بطور شريك خريداري نمودم، پس از مدتي پيشنهاد خريد سهم شريكم را به او دادم ولي او از فروش آن امتناع نمود، مدتب بعد مطلع شدم كه وي سهم خود را به شخص ديگري واگذار كرده است، آيا راهي براي اينكه بتوانم زمين را كلاً مالك شوم وجود دارد؟ با توجه به اينكه با خريدار جديد نيز روابط چندان دوستانه اي ندارم. پاسخ
 عنوان : پاسخ مشاور سايت
FAQ
تاريخ :
1387/08/03
FAQ
کاربر :
مشاور حقوقي سايت
FAQ
متن :
شما مي توانيد با تقديم دادخواست به محكمه، درخواست تملك سهم خريدار را طبق ماده ي 808 قانون مدني بنماييد. چرا كه قانونگذار براي دفع ضرر از چنين شخصي كه ناخواسته با شريك جديد روبرو شده است در ماده فوق الذكر مقرر مي دارد : هر گاه مال غير منقول قابل تقسيمي، بين دو نفر مشترك باشد و يكي از دو شريك حصه ي خود را به قصد بيع، به شخص ثالثي منتقل كند، شريك ديگر حق دارد قيمتي را كه مشتري داده است به او بدهد و حصه ي مبيعه را تملك كند.
بنابراين اگر شريك شما سهم خود را به ديگري بفروشد، شما خواهيد توانست با پرداخت مبلغي كه خريدار در ازاي خريد سهم شريكتان تأديه كرده است، به وي، زمين را كلاً مالك شويد.
حقي كه براي شما در اين حالت وجود دارد را حق شفعه و شما را در اصطلاح شفيع مي نامند. ( قسمت اخير ماده ي 808 قانون مدني )
لازم به ذكر است چنانچه شفيع پس از مطلع شدن از فروش سهم توسط شريك و علم به اينكه داراي حق شفعه مي باشد، در اجراي حق خود را به تعويق بياندازد، حق وي ساقط خواهد شد. ( مستنبط از ماده ي 821 قانون مدني : حق شفعه فوري است )

نام كاربري :
رمز عبور :

» عضویت «

بازديدکنندگان اين صفحه:: 36593 | بازديدکنندگان امروز: 172 | کل بازديدکنندگان: 4813915 | زمان بارگزاري صفحه: 0/1250 ثانيه
تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت هزاره فناوری تابان و مؤسسه شهر باران آستارا می باشد