به شهر الكترونيك آستارا خوش آمديد.

weather.ir is down

 تاریخچه کوهنوردی در آستارا:

در سال 1345 گروه کوهنوردی قایا به همت جمعی از پیشکسوتان این ورزش در آستارا به سرپرستی جناب آقای ابراهیم باغچه سرائی  تشکیل یافت وبا به همراه داشتن مشکلات عدیده از جمله نداشتن حتی یک کوله پشتی که از ابتدائی ترین وسائل لازم برای این امر می باشد راه را برای ما فراهم نموده واقدام به شناسائی مسیر ها نمودند.
ثمره کار این گروه تشکیل اولین هیئت کوهنوردی در آستارا در سال 1358 به سرپرستی آقای باغچه سرائی می باشد لازم به یادآوری این هیئت در سطح استان گیلان در سطوح اول ودر سطح ایران جزو 10 گروه برتر بوده اند.

 
گروه کوهنوردی وگردشگری آسپیناس آستارا:

در سال 1371 گروه گوهنوردی وگردش گری آسپیناس توسط جناب آقای میر فتاح پاکنژاد در وزارت ارشاد با ارسال سابقه وعکس تعداد 7 نفر از پیشکسوتان به ثبت رسید.
از آن زمان تا امروز که سرپرستی این گروه توسط ابراهیم باغچه سرائی  با همت والای اعضاء گروه وهزینه شخصی افتخارات بیشماری را در صعود به قلل مرتفع ایران به ارمغان آورده اند.
به جرات می توان گفت که این گروه  در گیلان حرف اول را میزند یکی از مهمترین دلایل آن این است که برنامه های 15 روز یکبار این گروه بدون هیچگونه تعطیلی در تمامی شرایط آب وهوائی برگزار میگردد همراهی اقشار متعدد جامعه از جمله مهندسین پزشکان داروسازان دبیران وقشر زحمت کش کارگری از افتخارات بزرگ این گروه می باشد.

 ابراهیم باغچه‌سرایی مدیرعامل این باشگاه در گفتگو با پیام آستارا گفت سابقه ‏فعالیت این گروه کوهنوردی به سال 1345 یعنی 42 سال پیش برمی‌گردد که برنامه‌های ‏خود را ابتدا از هیئت کوهنوردی دانشگاه تبریز یعنی به هنگام تحصیل بنده در این دانشگاه ‏با همکاری چند تن دیگر از دانشجویان آستارایی شروع و پس از پایان دوران دانشجویی ‏تحت عنوان گروه کوهنوردی قایا تا سال 1356 به فعالیت خود ادامه داده و سپس در سال ‏‏1358 اولین هیئت کوهنوردی استان گیلان را در شهرستان آستارا تأسیس و تا سال 1372 ‏به فعالیت پرداختیم. این دبیر 61ساله بازنشسته آموزش و پرورش آستارا افزود گروه ‏کوهنوردی آسپیناس از سال 72 تاکنون فعال بوده که بالاخره اخیراً با عنوان باشگاه ‏کوهنوردی آسپیناس ثبت شد. باغچه‌سرایی که از پیش‌کسوتان بزرگ کوهنوردی استان ‏گیلان و به عنوان بنیانگذار این رشته ورزشی در آستارا به شمار می‌رود تنها کوهنورد ‏آستارایی است که با دو دوره آموزش کوهنوردی در سال 1350 در ارتفاعات تهران و در سال ‏‏1367 در ارتفاعات نیر استان اردبیل زیر نظر فدراسیون کوهنوردی کشور موفق به اخذ ‏گواهی مربیگری درجه 3 کوهنوردی ایران شده است.

به منظور گرامیداشت ولادت باسعادت امام علی(ع) و روز پدر، ده تن از کوهنوردان حرفه‌ای عضو باشگاه فرهنگی ورزشی آسپیناس ‏آستارا به سرپرستی ابراهیم باغچه‌سرایی به قله 4095متری آراگاتس جمهوری ارمنستان صعود کرده و پرچم پرافتخار جمهوری ‏اسلامی ایران را بر فراز بلندترین قله این کشور به اهتزاز درآوردند. در این صعود که با اطلاع قبلی در روز پنجشنبه 20/4/87 آغاز شد و ‏پس از طی مراحل و تشریفات قانونی در روز شنبه 22/4/87 با موفقیت به پایان رسید مدیر اداره هواشناسی منطقه آراگاتس ‏ارمنستان و 5 تیم کوهنوردی از کشورهای روسیه، آمریکا، ارمنستان، فنلاند و گرجستان کوهنوردان آستارایی را همراهی می‌کردند. ‏ولی نکته جالب توجه اینکه جمعی از هموطنان ارامنه از شهرهای ارومیه و بندرانزلی که در ارمنستان حضور داشتند، به محض اطلاع ‏از حضور کوهنوردان ایرانی در صعود به آراگاتس در پناهگاه این کوه به گرمی از آنان استقبال و به شدت اظهار خوشحالی کردند.

 مدیرعامل باشگاه کوهنوردی ‏آسپیناس که 15 صعود به قله دماوند، 75 صعود به قله سبلان و دو صعود برون‌مرزی به ‏شاه‌داغ جمهوری آذربایجان و قله آرارات ترکیه را در کارنامه خود دارد در ادامه گفتگوی خود ‏مهم‌ترین برنامه فعالیت آینده این باشگاه را چندین صعود برون‌مرزی عنوان کرد و گفت این ‏برنامه‌ها با همکاری اداره تربیت‌بدنی آستارا، فدراسیون کوهنوردی کشور و وزارت امور ‏خارجه در آینده‌ای نزدیک به این قلل بین‌المللی صورت خواهد گرفت: کلیمانجارو کنیا ‏‏(5891متر)، کمپ اصلی اورست (5450متر)، لنین قرقیزستان (7134متر)، مون‌بلان فرانسه ‏‏(4807متر)، پوبدا قرقیزستان (7439متر)، موستاق آتا چین (7546متر)، کمونیزم روسیه ‏‏(5642متر)، کازبک گرجستان (5047متر) و آرارات ترکیه (5137متر). باغچه‌سرایی مهم‌ترین ‏انگیزه خود از اخذ مجوز این باشگاه را ایجاد تحول و نوآوری در ورزش کوهنوردی آستارا، ‏بازگرداندن آن به وضعیت درخشان خود در سال‌های گذشته، علمی کردن و پویایی آن در ‏سطح منطقه خواند و در پایان ضمن یادآوری آمادگی این باشگاه برای عضوگیری در دفتر ‏فروشگاه لوازم گازسوز واقع در خیابان حکیم‌نظامی آستارا اظهار داشت برنامه‌های صعود ‏برون‌مرزی این باشگاه پس از نام‌نویسی و برطرف کردن مشکلات مالی و هماهنگی لازم در ‏آینده صورت خواهد گرفت و کلیه کوهنوردان علاقمند می‌توانند برای آگاهی از نحوه اجرای ‏این برنامه‌ها با شماره تلفن باشگاه آسپیناس 5213488 تماس حاصل نمایند.‏

 
دلائل انتخاب آسپیناس برای گروه:

این مسئله دلائل متعددی دارد اولا" این کوه بلندترین کوه در حومه آستارا می باشد که ارتفاعی بالغ بر 2005 متر دارد و 4 رودخانه مهم شهرستان من جمله آستارا چای وخواجه کری ولوندویل وچلوند از آن سرچشمه میگیرند وموجب آبادی منطقه میشوند .اسپی به معنای جا و ناس به معنای بلند در لهجه تالشی می باشد که در اصطلاح محلی اسبینه تلفظ می شود.

 
اعضاء هیئت رئیسه گروه:

ابراهیم باغچه سرائی
 بهرام عرب زاده
علی شیارکار
سیاهپور تقی زاده
احد حامد
بهنام شمسی نژاد
محمد ملکی نژاد                                                                  

 ابراهيم باغچه سرايي 

 

 

 
 افتخارات این گروه:

صعود به تمامی قلل مرتفع ایران(دماوند –سبلان- علم کوه-زاگرس)
صعود زمستانی به قلل سبلان-شاه معلم- بغرو داغ-بزگوش
صعود مشترک به قله علم کوه (هیئت کوهنوردی وگروه آسپیناس )از مسیر سیاه کمان وشانه سنگها 1383
تراورس سبلان از مسیر غرب به شرق یک روزه1384
صعود موفقیت آمیز به دماوند در سال 1383
صعود موفقیت آمیز به قله آراگاتس در ارمنستان 1387

 
 پیشکسوتان این گروه:

اکبر خامنه ای، مهندس فرید فیروزی، غلامحسین دهقانیان، فرشید کتابچی، بیژن وظیفه خواه، مرحوم لطیف افشین، مرحوم دکتر عرب زاده، لطیف خان قنبری و....

 
تعداد اعضاء گروه:

این گروه تعداد 29 نفر عضو ثابت و 60 نفر عضو متغیر در طول سال دارد و طبق تاریخچه از بدو تشکیل بیش از 200 نفر عضو داشته است.

 

 گروه كوه نوردان اسپيناس

 گروه كوه نوردي اسپيناس

 ارمنستان

 کوهنوردان اسپیناس

 

  بازگشت به صفحه تربیت بدنی  >>

 
نام كاربري :
رمز عبور :

» عضویت «

الحاق آستارا به اردبیل خیال بافی است!
همزمان با سفر رئیس جمهور به استان اردبیل و به رسم سفر هاي گذشته بار دیگر مسئله الحاق آستارا به اردبیل نقل محافل شد! كليد
 ٢٣:٢١ - 1393/06/03 - نظرات : ٠متن کامل >>

اينجا محل تبليغات شماست

بازديدکنندگان اين صفحه:: 5975 | بازديدکنندگان امروز: 711 | کل بازديدکنندگان: 4680551 | زمان بارگزاري صفحه: 0/1250 ثانيه
تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت هزاره فناوری تابان و مؤسسه شهر باران آستارا می باشد