به شهر الكترونيك آستارا خوش آمديد.

روزنامه ايران
روزنامه همشهری
روزنامه جام جم
روزنامه اطلاعات
روزنامه كيهان
روزنامه دنيای اقتصاد
روزنامه سرمايه
روزنامه نوروز
آفتاب يزد
   

 

 

خبرگزاری ايپنا

خبرگزاری ايرنا

خبرگزاری ايسنا

خبرگزاری بازتاب

خبرگزاری فارس

 

   چاپ        ارسال به دوست

مراسم يادواره شهداي هنر و دفاع مقدس در آستارا

به مناسبت سالروز شهادت شهيد مرتضي آويني روز هنر انقلاب اسلامي مراسم يادواره شهداي هنر و دفاع مقدس در سالن آمفي تئاتر مجتمع فرهنگي هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان آستارا برگزار شد. به گزارش تارک خزر در اين مراسم با شکوه که روز پنجشنبه هفته گذشته و در راستاي کنگره ملي سرداران و اميران و 8 هزار شهيد استان گيلان پس از تلاوت قرآن و پخش سرود جمهوري اسلامي به مجريگري علي حيدر جوينده آغاز شد ابتدا کليپ زيبايي از ديدار مادر يک شهيد با پيکر پاک پسر 13 ساله اش پس از 33 سال پخش و سپس فرماندار آستارا به عنوان اولين سخنران مراسم با خير مقدم به حضار در سخناني حفظ و انتقال فرهنگ شهادت به نسلهاي آينده را يکي از وظايف مسئولان و هنرمندان دانست. مهندس سيروس شفقي با يادآوري اينکه يکي از شعارهاي اول انقلاب در بهار آزادي جاي شهدا خالي بود اظهار داشت زماني که دشمن به ميهن اسلامي حمله کرد اين شهداي والا مقام ما بودند که به دفاع از نظام و حيثيت ما پرداختند. وي با اشاره به اين جمله معروف امام (ره) که شهدا اولين ولي نعمتان ما هستند افزود پيامبر گرامي اسلام (ص) در مورد شهدا فرموده اند شهيد 70 نفر از بستگان خود را در روز قيامت شفاعت مي کند. عالي ترين نماينده دولت يازدهم در آستارا در بخش ديگري از سخنان خود با تشکر از تمامي دست اندرکاران کنگره ملي سرداران و اميران و 8 هزار شهيد استان گيلان بويژه استاندار گيلان و فرمانده سپاه قدس استان از عموم اقشار مختلف مردم شهرستان آستارا نيز بدليل حضور پرشور و گسترده در اين مراسم تشکر کرد و گفت مراسم مذکور با محوريت شهداي شاخص هنري اين شهرستان شهيدان محمدزاده و آهني برگزار مي شود و عنوان هنر و دفاع مقدس بسيار خوب انتخاب شده است. فرماندار آستارا يکي از وظايف مسئولان و هنرمندان را حفظ و ارتقاي فرهنگ شهادت و انتقال آن به نسلهاي آينده دانست و خاطر نشان کرد هنرمندان متعهد ما اين توانايي را دارند که با هنر خود فرهنگ مذکور را بين نسلهاي آينده زنده و پويا نگه دارند.
مهندس شفقي برخي آثار هنرمندان دوران دفاع مقدس را بسيار ارزشمند توصيف کرد و گفت اگرچه ديگر نمي توان آنها را تکرار کرد ولي هنرمندان سينما ، نقاشي ، مجسمه سازي و ديوارنگاري مي توانند جلوه هاي زيبايي از آن دوران را با هنر خود زنده نگهدارند.وي در پايان برگزاري اين مراسم را يک توفيق الهي دانست و اظهار اميدواري کرد همه ما از دعاي خير شهداي والا مقام نظام بهره مند شويم.
در ادامه مراسم چند قطعه زيباي موسيقي حماسي توسط گروه موزيک شهرداري رشت اجرا شد و سپس نيکو کار از شعراي سرشناس استان گيلان قطعه اي از سروده هاي خود را خواند. دومين سخنران اين مراسم مديرکل فرهنگ و ارشاد استان گيلان بود که پس از پخش کليپي از حامد زماني پشت تريبون رفت و با تشکر از امام جمعه آستارا ، نماينده منتخب مردم اين شهرستان ، فرماندار آستارا و کليه هنرمندان ميهمان در سخناني هنر دفاع مقدس را متمايز از ساير هنر ها و داراي يک بن مايه ويژه دانست. دکتر فيروز فاضلي با اشاره به اينکه انقلاب اسلامي يک هنر امام بود اظهار داشت هنگامي که در اواخر قرن بيستم در تمام دنيا اعم از بلوک شرق و بلوک غرب ماديت حرف اول را ميزد يکباره پديده اي بنام انقلاب اسلامي امد که قبل از هر چيز بر فرهنگ تاکيد کرد و نشان داد انقلاب اسلامي يک انقلاب کاملا فرهنگي به شمار مي رود. وي همزماني برگزاري مراسم هنر و دفاع مقدس را با سالروز شهادت شهيد آويني يک اقدام ارزشمند توصيف کرد و با تشريح تاريخچه هنر در دنيا گفت اگر هنر را به نام يک حرفه ببينيد و چه به نام يک هنر ببينيد خواهيد ديد که يک هنر ديگري بنام هنر دفاع مقدس داريم که داراي يک بن مايه ويژه است که آنرا از ساير هنرها متمايز مي کند. مدير کل فرهنگ و ارشاد استان گيلان افزود در هنر انقلاب اسلامي و دفاع دمقدس بايد شخص هنرمند يک جلوه دروني داشته باشد تا بتواند هنر خود را بيافريند. دکتر فاضلي در پايان با تشکر از پخش کليپ زيبا در لبتداي مراسم چندين قطعه شعر در بين سخنان خود خواند و اظهار اميدواري کرد در ادامه مراسم از بيانات استاد مسافر مشاور معاونت سينمايي وزارت ارشاد بهره مند شويم.
برنامه ديگر اين مراسم پرده خواني يکي از هنرمندان گيلاني بود که به همراه پخش کليپ يک فضاي معنوي را در سالن حاکم کرد. سپس با هنرنمايي مجدد گروه موزيک شهرداري رشت ، شهريار خدايي از شعراي آستارايي قطعه شعري را در مورد درگذشت اخير پدر يکي از شهداي والا مقام شهرستان خواند.
در ادامه مراسم مشاور معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد به عنوان سخنران اصلي مراسم پشت تريبون رفت و با تشکر از فرماندار آستارا و معاون سياسي وي به دليل دعوت به اين مراسم در سخناني بوجود آمدن يک هنر ديني ماندگار را لازمه داشتن الهام و برانگيختگي آن هنرمند عنوان کرد. حسين مسافر آستانه هنر مردان خدا را رسيدن به همان آيه معروف عند ربهم يرزقون دانست و گفت شهادت به تنهايي برترين هنرها به شمار مي رود و امروز شاهد شکوفايي گلهاي شهادت هستيم. وي با قرائت يک قطعه شعر زيبا از شهيد غلامرضا رحمدل از شهداي والا مقام استان گيلان و کسب اجازه از استاد دکتر فيروز فاضلي مدير کل فرهنگ و ارشاد استان اظهار داشت امام (ره) در مورد هنر ديني فرمودند : هنر دميدن روح تعهد در کالبد انسانهاست و مقام معظم رهبري نيز فرمودند هنر تثبيت کننده و تضمين کننده انديشه هاي بزرگ بشري است. مشاور معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد با اشاره به اينکه خداوند از روح خود بر ذات همه انسانها از هر قوم و قبيله اي دميده است هنر ديني را يک نوع خاصي از هنر دانست و افزود هنر يک وديعه اي است که در وجود انسان گذاشته شده است. مسافر آستانه با اشاره به اينکه ذات هستي بخش هنر الهام است اظهار داشت يک هنر ماندگار ديني نه با سفارش بوجود مي آيد نه با داشتن يک موضوع صرف ديني ايجاد مي شود بلکه هنر ديني با الهام بوجود آمده و گاها با يک نگاه هنرمند در دل جوانه زده و در نهايت تبديل به يک هنر ماندگار و اثرگذار ديني ميشود. اين شخصيت برجسته فرهنگي و هنري تعزيه را يکي از هنر هاي خاص ايرانيان دانست و با يادآوري اينکه تعزيه در سازمان يونسکو به نام ايران به ثبت رسيده خاطر نشان کرد در اين هنر نيز الهام حرف اول را زده و علي رغم فراز و نشيب هاي فراوان در طول تاريخ ولي ماندگار مي شود. مشاور معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد داستان دلکش سعدي با عنوان مرغ سحر را نمونه ديگري از يک هنر داراي الهام يا به قول عوام هنر باحال عنوان نمود و تصريح کرد در بوجود آمدن يک هنر ماندگار ديني تخصص و فن نيز اهميت دارد و ضروري است ولي اهميت وجود الهام براي يک هنرمند به دليل برانگيختگي نقش ويژه اي در ماندگار شدن ان هنر ايفا مي کند. مسافر آستانه در پايان از زحمات کليه دست اندرکاران برگزاري مراسم هنر و دفاع مقدس در آستارا تشکر و قدرداني کرد.
به گزارش تارک خزر اين مراسم پس از شعرخواني گيلکي پورحسن مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گيلان مراسم تجليل از هنرمندان فيلمساز ، شاعر ، نقاش ، گزارشگر و خانواده معظم شهدا با اهداي هدايايي توسط مسئولان حاضر در مراسم به پايان رسيد. گفتني است امام جمعه آستارا ، نماينده منتخب مردم اين شهرستان ، معاونين فرماندار آستارا ، بخشداران آستارا و لوندويل ، فرماندهان سپاه ، نيروي انتظامي و هنگ مرزي آستارا ، روساي دانشگاهها و حوزه علميه آستارا ، روساي فرهنگ و ارشاد و تبليغات اسلامي آستارا ، دادستان آستارا ، اعضاي شوراي تامين ، رئيس و نايب رئيس شوراي شهر آستارا و روساي تمامي ادارات و بانکهاي آستارا از ديگر مسئولان حاضر در اين مراسم با شکوه بودند


١٦:٥١ - 1395/01/23    /    شماره : ٣١٨٦    /    تعداد نمایش : ١٢٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دارندگان روزنامه ، هفته نامه ، ماهنامه و خبرنگاران محترم که دارای کارت خبرنگاری معتبر از مراجع ذیصلاح می باشند می توانند برای قرار دادن اخبار ، مقالات و اطلاعات خود در اين صفحه با مديریت مؤسسه فرهنگی و  هنری شهر باران و یا شرکت   هزاره فن آوری تابان تماس حاصل کنند.

آدرس: خيابان ملت - روبروي مدرسه شهيد نواب صفوي - شركت هزاره فناوري تابان

 

taban@e-astara.com

:Email 

 

تلفن تماس:

5268747-0182   همراه: 09111838110
نام:
ایمیل:

      

نام كاربري :
رمز عبور :

» عضویت «

الحاق آستارا به اردبیل خیال بافی است!
همزمان با سفر رئیس جمهور به استان اردبیل و به رسم سفر هاي گذشته بار دیگر مسئله الحاق آستارا به اردبیل نقل محافل شد! كليد
 ٢٣:٢١ - 1393/06/03 - نظرات : ٠متن کامل >>

اينجا محل تبليغات شماست

 
بازديدکنندگان اين صفحه:: 2876447 | بازديدکنندگان امروز: 567 | کل بازديدکنندگان: 4998033 | زمان بارگزاري صفحه: 0/1709 ثانيه
تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شركت هزاره فناوری تابان و مؤسسه شهر باران آستارا می باشد